Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisu    Zamknij x

Pakiet szkoleniowy dla trenerów i pracowników młodziezowych

Na stronie Rady Europejskiej ukazał się nowy pakiet szkoleniowy dla trenerów i pracowników młodzieżowych zaangażowanych w pracę na rzecz integracji społecznej.


Bezrobocie długoterminowe wśród młodych Europejczyków

Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy opublikowała raport "Long-term unemployed youth: Characteristics and policy responses."


The Erasmus+ Generation Declaration

Komisja Europejska opublikowała Deklarację Pokolenia Erasmus+. Dokument podpisany przez młodych sygnatariuszy z całej UE stanowi odezwę do przedstawicieli Unii w sprawie przyszłości Programu.


Raport "Reaching out to EU citizens - Seizing the opportunity"

"Reaching out to EU citizens - Seizing the opportunity" to tytuł raportu przygotowanego przez Luca van den Brande, specjalnego doradcy ds. współpracy z obywatelami Unii Europejskiej.


Youth Wiki - nowa platforma Komisji Europejskiej dla młodzieży

Youth Wiki to platforma mająca służyć jako encyklopedia gromadząca informacje na temat polityk młodzieżowych w UE.


Unijna karta osoby niepełnosprawnej

Dzięki jednolitemu systemowi identyfikacji, KE dąży do zapewnienia osobom niepełnosprawnym równego dostępu do udogodnień w krajach Unii.


Dobry Pomysł na biznes!

Masz ciekawy, innowacyjny pomysł na działalność gospodarczą, a nie prowadzisz jeszcze swojego biznesu? Weź udział w programie "Dobry Pomysł" realizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków europejskich.


Koszty studiów wyższych w krajach UE

Sieć Eurydice opublikowała raport na temat opłat za studia i stypendiów na uczelniach wyższych w Europie.


Publikacja HousErasmus+

Eksperci programu Erasmus+ opublikowali poradnik dla studentów, którzy poszukują kwaterunku na terenie państw Unii Europejskiej. 


Raport OECD o edukacji

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała na swojej stronie internetowej raport dotyczący edukacji w 35 krajach świata.


Europejczycy chcą większego zaangażowania UE w działania na rzecz ochrony środowiska

Z badań Eurobarometru wynika, że 75% mieszkańców Europy oczekują od Unii większej aktywności w sektorze ochrony przyrody.


Lepsza praca dla ludzi młodych

Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała broszurę informacyjną pod tytułem "Rising to the youth employment challenge: New evidence on key policy issues".


Nagroda Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

„Innowacyjne projekty na rzecz wpierania wysokiej jakości zatrudnienia i przedsiębiorczości z myślą o przyszłości rynku pracy” mają szansę na zdobycie nagrody Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Do wygrania jest nawet 50 000 euro. 


Raport "Zatrudnienie i Rozwój Społeczny w Europie 2017"

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport pt. "Zatrudnienie i Rozwój Społeczny w Europie 2017".


Wakacje w UE

Z myślą o turystach spędzających wakacje w Unii Europejskiej powstała broszura Travelling in Europe 2017-2018, przygotowana przez Komisję Europejską.


Negocjacje w sprawie „rachunku za Brexit”

Jednym z najtrudniejszych tematów w ramach negocjacji Londynu i Brukseli w sprawie Brexitu jest wysokość kosztów, jakie Wlk. Brytania powinna ponieść z uwagi na wystąpienie z Unii Europejskiej.


Europejczycy ufają Unii

Z najnowszych danych Eurobarometru wynika, że zaufanie mieszkańców Europy do Unii jest najwyższe od 2010 roku.


Weź udział w European Youth Media Days 2017

Organizatorzy European Youth Media Days 2017 zapraszają młodych dziennikarzy (18-30 lat) do wzięcia udziału w tegorocznej edycji wydarzenia, które odbędzie się w dniach 16 – 18 października w Brukseli.


Przegląd bezpieczeństwa w UE

Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej przejawia się w wielu aspektach – od przeciwdziałania terroryzmowi, poprzez ochronę obywateli UE w sieci, po zwalczanie nielegalnego handlu dobrami kultury. Coroczny przegląd wspomnianych działań pozwolił ocenić ich skuteczność i zaplanować działania na przyszłość.


Brexit: Wlk. Brytania przeciwko ochronie obywateli UE przez TSUE

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davies oznajmił, że Londyn nie zgadza się, by po Brexicie obywatele UE znajdowali się na terenie Wlk. Brytanii pod ochroną Trybunału Sprawiedliwości UE.


Inteligentne specjalizacje szansą dla regionów

Unijna polityka regionalna coraz mocniej koncentruje się na inwestowaniu w inteligentne specjalizacje. To właśnie one mają być szansą na rozwój regionów Europy w dobie globalizacji.  


KE: Niskie bezrobocie i trwały wzrost gospodarczy w Unii

Komisja Europejska opublikowała raport pt. "Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie” (Employment and Social Developments in Europe – ESDE).


Google vs Komisja Europejska

Dochodzenie przeciwko firmie Google rozpoczęto w listopadzie w 2010 roku, a w czerwcu 2017 Komisja Europejska nałożyła rekordową karę na amerykańskiego giganta komputerowego za łamanie przepisów antymonopolowych.


Polityka na rzecz młodych - podręcznik

Zapraszamy do zapoznania się z podręcznikiem YOUTH POLICY - “The Essentials", wydanym wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy.


Priorytety KE w dziedzinie edukacji

Komisja Europejska zaprezentowała nową strategię w dziedzinie edukacji. Kształcenie w Unii ma być nowoczesne oraz utrzymane na nieustannie wysokim poziomie.


Komisja Europejska rozpoczyna debatę o przyszłym budżecie

Opublikowana przez Komisję "Biała księga w sprawie przyszłości Europy" inicjuje debatę na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej.


Komisja Europejska chce inwestować w nowoczesny transport

KE przedstawiła plan przewidujący zainwestowanie niemal 3 mld euro w 152 projekty dotyczące nowoczesnego transportu w Unii.


Polska wzywa do wzmocnienia unijnego rynku cyfrowego

Polska, wraz z 16 innymi krajami UE złożyła na ręce przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska list wzywający do niezwłocznego wzmocnienia europejskiego rynku cyfrowego.


Coraz bardziej innowacyjna Europa. Polska musi nieco nadrobić

Unia Europejska staje się coraz bardziej innowacyjna, choć jej wewnętrzne zróżnicowanie pod względem tej cechy jest duże. Polska znajduje się w grupie krajów, które muszą dołożyć starań by doścignąć europejską czołówkę.


Aplikacja telefoniczna Erasmus+

Erasmus+ doczekał się aplikacji telefonicznej. Za jej pośrednictwem można m.in. śledzić aktualne informacje na temat Programu, kontaktować się z jego uczestnikami oraz szlifować umiejętności językowe. 


Europejski Bank Inwestycyjny dla ekologii

75 mln euro trafi do naszego kraju za pośrednictwem pożyczki udzielonej  Bankowi Ochrony Środowiska przez Europejski Bank Inwestycyjny. Środki zostaną przeznaczone na projekty ekologiczne.


Ruch bezwizowy dla Ukraińców

Od 11 czerwca obywatele Ukrainy mogą poruszać się po terytorium UE bez wiz. Ruch bezwizowy dotyczy jednak tylko podróży turystycznych bądź służbowych, trwających maksymalnie 3 miesiące.


Europejczycy oczekują od UE bardziej zdecydowanych działań

Walka z bezrobociem, bezpieczeństwo społeczne, zdrowie i równości płci to dziedziny, w których zdaniem Europejczyków Unia powinna działać aktywniej.


Konsensus europejski w sprawie rozwoju

Państwa Członkowskie UE podpisały strategiczny plan pn. „Konsensus europejski w sprawie rozwoju”. Agenda stanowi wspólną wizję przeciwdziałania ubóstwu i zapewnienia zrównoważonego rozwoju.


Unia Europejska za wzmocnieniem obronności

Zwiększenie zdolności obronnej Europy to gwarancja bezpieczeństwa w obrębie granic Starego Kontynentu i poza nimi – wiceprzewodnicząca KE Federica Mogherini, podczas debaty na temat przyszłości UE-27, przedstawiła priorytety Komisji Europejskiej w dziedzinie obronności.


Zgromadzenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Czym jest Zgromadzenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw i dlaczego warto się w nie zaangażować?


Konkurs Youth Citizen Entrepreneurship

Jesteś młodą (15-30 lat) przedsiębiorczą osobą i masz pomysł na biznes wspierający rozwój społeczny? Zgłoś się do konkursu Youth Citizen Entrepreneurship. Termin mija 31 lipca. 


2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

Parlament Europejski zabezpieczył 8 milionów euro dla inicjatyw i projektów ukierunkowanych na ochronę i promocję europejskiego dziedzictwa kulturowego w 2018 roku.


UE przeciw marnowaniu żywności

88 milionów ton rocznie – tyle żywności marnują mieszkańcy Unii Europejskiej. Statystycznie to średnio 173 kg na osobę. Unia chce drastycznie ograniczyć tę ilość poprzez regulacje unijnej gospodarki odpadami.


Międzynarodowe Forum Kobiet i Handlu

20 czerwca 2017 roku w Brukseli Komisja Europejska i Międzynarodowe Centrum Handlu organizują Międzynarodowe Forum Kobiet.


Ruszyła internetowa baza Europejskiego Korpusu Solidarności

Kilka miesięcy po przedstawieniu koncepcji projekt EKS wszedł w fazę realizacji. Internetowa baza gromadzi informacje o organizacjach i podmiotach uczestniczących w sieci Korpusu. Jak do niej dołączyć?


Kujawsko-pomorskie na EU Open Day w Brukseli

Kujawsko-Pomorskie wraz z 25. innymi regionami i miastami należącymi do państw członkowskich UE zaprezentowało swoje walory turystyczno-inwestycyjne podczas Dnia Europy świętowanego w tym roku 6 maja w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli.


Koniec z opłatami roamingowymi

Już od połowy czerwca zniesione zostaną opłaty za korzystanie z komórek podczas zagranicznych wizyt w krajach UE.


GENeco- firma przyszłości

"Po pierwsze prowadzić swoje operacje z maksymalną wydajnością. To daje dodatkową możliwość rozszerzenia biznesu" - rozmawiamy z Charlotte Stamper, analitykiem biznesowym firmy GENeco.


Small Business Standards- reguły dostosowane do potrzeb małych przedsiębiorstw

Standaryzacja jest ważnym instrumentem europejskiej polityki wspólnego rynku.


Nabór wniosków w akcji 3. Programu Erasmus+

Unijna Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) zaprasza do składnia wniosków o dofinansowanie projektów w ramach akcji 3. Programu Erasmus+.


Unia dla sektora MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa (SMEs) są kręgosłupem europejskiej ekonomii. Komisja Europejska uważa SMEs i przedsiębiorczość jako klucz do wzrostu, innowacji, stworzenia miejsc pracy i integracji społecznej w Unii Europejskiej.


Bepolux- czyli jak inwestować w Belgii?

Spotykamy się z J.M. de Baerdemaekerem, dyrektorem Bepoluxu, Belgijsko-Luksemburskiej Izby Handlowej.


Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Brexitu

516 posłów za, 133 przeciw, 50 wstrzymało się od głosu – to bilans głosowania nad rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu.


Młodzi Europejczycy na rynku cyfrowym

Komisja Europejska zamierza zorganizować w latach 2018-2020 staże zawodowe dla pięciu tysięcy absolwentów kierunków związanych z branżą cyfrową.


Wlk. Brytania oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

29 marca br. premier Wlk. Brytanii Theresa May „uruchomiła” art. 50 TUE (Wystąpienie z Unii).


60. rocznica podpisania Traktatów rzymskich

W najbliższą sobotę (25 marca) Unia Europejska będzie obchodzić swój jubileusz -  60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich.


European Small Busienss Alliance- małe firmy podstawą Europy?

Niemal 99% europejskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. Europejskie instytucje mają obowiązek wykorzystać potencjał tych firm, aby Unia stała się naprawdę  konkurencyjna.


Bezpieczeństwo żywności priorytetem UE

Parlament Europejski przyjął podczas ostatniej sesji uregulowania dotyczące zwiększenia kontroli europejskiego rynku żywności. Decyzje są wynikiem głośnej afery mięsnej, która miała miejsce w kilku krajach Unii w 2013 roku.


Komisja Europejska zgodzi się na Nord Stream II?

Rosyjski koncern państwowy Gazprom zaproponował Komisji Europejskiej porozumienie ws. postępowania dot. monopolistycznych praktyk koncernu na rynku europejskim. Specjaliści twierdzą, że to krok w stronę uzyskania akceptacji na rozbudowę gazociągu Nord Stream II.


Kujawsko-Pomorskie obecne na Forum Ekonomicznym Grupy Wyszehradzkiej w Belgii

W minionym tygodniu (9 marca) w belgijskim mieście Heist-op-den-Berg (prowincja Antwerpia) odbyło się Forum Ekonomiczne Grupy Wyszehradzkiej, w ramach którego prezentowaliśmy walory gospodarcze naszego regionu.


European Biomass Industry Association: stowarzyszenie przemysłu przyszłości?

Biomasa od zawsze wykorzystywana była przez człowieka do licznych celów, najczęściej do budowania schronienia i pozyskiwania energii. Jakie znaczenie ma dziś ten surowiec oraz dlaczego warto zwiększać jego wykorzystanie w innowacyjnym przemyśle?


Donald Tusk ponownie przewodniczącym Rady Europejskiej

Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej. Będzie piastował to stanowisko do 30 listopada 2019 roku. 


Czy czeka nas Europa dwóch prędkości?

Przywódcy Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch opowiedzieli się możliwością szybszej integracji zainteresowanych państw w wybranych dziedzinach. W praktyce może to oznaczać powstanie Europy różnych prędkości.


Komisja Europejka publikuje białą księgę o przyszłości Europy

25 marca 2017 r. w Rzymie, podczas szczytu Rady Europejskiej organizowanego w ramach obchodów 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich, odbędzie się dyskusja na temat przyszłości UE. Komisja Europejska przygotowała na tę okoliczność białą księgę, prezentującą jej stanowisko.


Parlament Europejski o przyszłości UE

Odzyskanie zaufania obywateli, zapewnienie większej odporności strefy euro na wstrząsy gospodarcze, zwiększenie skuteczności swoich działań oraz sprostanie kluczowym wyzwaniom politycznym – to, zgodnie z ostatnimi rezolucjami Parlamentu UE, podstawowe zadania Unii Europejskiej.


Reportaż z targów Batibouw, najpopularniejszych targów w Belgii

Kolejka ludzi po bilety pod imponującym budynkiem Pałacu Bruxelles Expo, który łączy w sobie dwie cechy charakteryzujące Brukselę - styl art deco i zamiłowanie do handlu - to niezbity dowód na to, iż zaczęły się najpopularniejsze targi w Belgii, Batibouw.


Staże długoterminowe szansą na rynku pracy

Komisja Europejska uruchamia pilotażowy program staży długoterminowych dla młodych Europejczyków. Program zakłada organizację staży trwających nawet rok.


Inwestować w Europie: budując koalicje inteligentnych miast i regionów

7 lutego 2017 roku Komisja Europejska i Komitet Regionów zorganizowały wspólnie konferencje na temat inwestycji w Europie i budowania koalicji inteligentnych miast i regionów.


Spotkanie w Ambasadzie RP w Królestwie Belgii

1 lutego br. w Ambasadzie RP doszło do spotkania przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego w Brukseli z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii, Arturem Orzechowskim oraz Radcą-Ministrem, Joanną Doberszyc-Toulsaly.


Sea Food Expo Global/ 25-27 kwietnia 2017 Bruksela

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców z Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Sea Food Expo Global, największą na świecie wystawę związaną z branżą ryb i owoców morza.


Mobilność sprzyja studentom

Raport "Mobility Scoreboard: Higher Education Background" dostarcza dowodów na pozytywne skutki upowszechnienia mobilności wśród studentów w Europie. 


Erasmus + popularniejszy niż kiedykolwiek

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, iż obecna liczba uczestników programu Erasmus + jest największa w historii. 


Turyści coraz częściej wybierają kraje Europy

Najnowsze badania Eurostatu wskazują, że kraje europejskie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, głównie spoza Starego Kontynentu.


Parlament Europejski wybrał nowego przewodniczącego

Nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został Włoch - Antonio Tajani. Zastąpi on odchodzącego ze stanowiska Martina Schulza.


Zapraszamy przemysł turystyczny do promocji na Salon de Vacances 2017 w Brukseli, 2 – 5 lutego

Targi Salon des Vacances dają możliwość turystycznej promocji zarówno naszego regionu i miast jak i kraju.


Zapraszamy do udziału w Targach Batibouw, 16 - 26 lutego 2017

Targi Batibouw to największa i najdłuższa tego typu impreza związana z tematyką budowlaną i wyposażeniem wnętrz na świecie.


waluta euro.

Europejska baza informacji podatkowych

Od początku roku państwa członkowskie UE mają obowiązek automatycznego powiadamiania o nowych interpretacjach prawa podatkowego o wymiarze międzypaństwowym.


Program Erasmus kończy 30 lat

Program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu będzie obchodził w 2017 roku swoje 30-lecie. 


Internet w europejskich gospodarstwach domowych

85% gospodarstw domowych w Europie posiada dostęp do Internetu- wynika z danych Eurostatu. Które kraje radzą sobie w tej sferze najlepiej?


Ważą się losy umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą

Przywódcy państw Unii Europejskiej oraz ich szefowie dyplomacji dążą do utrzymania postanowień umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą mimo holenderskiego weta wyrażonego w referendum powszechnym.


flagi ue.

Komisja Europejska i rząd Kanady prowadzą dyskusje na temat multilateralnego sądu inwestycyjnego

13 i 14 grudnia w Genewie Komisja Europejska i rząd Kanady prowadziły dyskusje z rządami krajów z różnych stron świata na temat utworzenia multilateralnego sądu inwestycyjnego.  


Europejski Korpus Solidarności

"Europejski Korpus Solidarności to oferta dla osób młodych, ciekawych świata i ludzi, mających żyłkę społecznikowską, którzy chcą się angażować i pomagać".


Tegoroczna Wigilia Narodów za nami

Marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, pracownicy unijnych instytucji, mieszkańcy Brukseli i turyści uczestniczyli 7 grudnia w „Wigilii narodów”.


Unijny budżet na 2017 rok przyjęty

Unijne instytucje decyzyjne zaakceptowały budżet UE na rok 2017. Zwiększą się nakłady na edukację, rozwój gospodarczy, rynek pracy, inwestycje strategiczne oraz pomoc migrantom.


Młodzi pracownicy przyszłością Europy

We are youth work to hasło kampanii promocyjnej ukierunkowanej na promocję zatrudnienia młodych pracowników na terenie Europy.


Współpraca biznesu i szkolnictwa zawodowego może liczyć na wsparcie

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków na dofinansowanie projektów zakładających współpracę przedsiębiorstw z jednostkami szkolnictwa zawodowego.


Komisja Europejska za większym wsparciem dla edukacji na obszarach konfliktów i klęsk żywiołowych

Zwiększenie wsparcia finansowego w sektorze edukacji na obszarach dotkniętych konflikatami zbrojnymi oraz klęskami żywiołowymi  to cel jaki stawia przed Unią w nadchodzących latach Komisja Europejska.


Przedsiębiorczość – nowe myślenie w regionach na temat wspierania przedsiębiorczości

1 grudnia w Stałym Przedstawicielstwie Hiszpanii odbyła się konferencja, organizowana przez ERRIN i region Estremadura pod tytułem „Przedsiębiorczość – nowe myślenie w regionach na temat przedsiębiorczości”.


Propozycja współpracy z francuskim miastem Thouars

Miasto Thouars zaprasza do włączenia się w międzynarodowy projekt, polegający na waloryzacji zabytkowych dzielnic miast poprzez różnego rodzaju wizualizacje oparte na świecie fantazji.


Spotkanie Komisji Parlamentarnej Handlu Międzynarodowego 28/29 listopada

Podczas spotkania komisji INTA 28 i 29 listopada parlamentarzyści kontynuowali analizę porozumienia CETA, która będzie ratyfikowana w przyszłym roku.


Ku Europie przyjaznej osobom starszym.

Organizacja Towards Age Friendly Europe: Covenant on Demographic Change dąży do znalezienia trwałych rozwiązań, które polepszą życie starszych ludzi w Europie.


Inclusive Smart Cities: nowe możliwości dla inwestorów

23 listopada odbyła się w Brukseli konferencja Inclusive Smart Cites : A European Manifesto on Citizen Engagement, zorganizowana przez EIP –SCC Action Clusters , Citizen Focus and Integrated Planning Policy &Regulation, ERRIN oraz ICLEI.


BRUSSELS INNOVA – dlaczego warto brać udział w brukselskich targach wynalazczości?

17 listopada Targi Brussels Innova znowu otworzyły swoje drzwi dla wystawców i zwiedzających w Palais 10 na terenach wystawienniczych Brussels Expo w Brukseli.


Większe wsparcie finansowe dla promocji unijnej żywności

Już od przyszłego roku europejscy producenci żywności będą mogli korzystać z kolejnej puli wsparcia finansowanego, przeznaczonego na promocję produktów na rynkach UE i poza nimi. Komisja Europejka zaplanowała na ten cel ponad 130 mln euro.


Przewodnik po Polityce Spójności UE

9 listopada br. w Komitecie Regionów odbyło się spotkanie z prof. Simoną Piattoni, dr Laurą Polverari oraz dr. Justusem Shonlau -  redaktorami Handbook on Cohesion Policy in the EU (tłum. „Przewodnik po Polityce Spójności UE”).


Jaka będzie polityka spójności po 2020 roku?

7 listopada br. w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicielstw województw na temat kierunku zmian Unii Europejskiej w zakresie polityki spójności po 2020 roku.


Rozpocznij współpracę z OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaprasza osoby zainteresowane sprawami międzynarodowymi do współpracy w ramach programu szkoleniowo-mentoringowego.


Miliony euro dla środowiska

Niskoemisyjne i ekologiczne projekty realizowane w Państwach Członkowskich będą mogły liczyć na ponad 220 mln euro wsparcia w ramach programu LIFE.


młodzież.

Engage. Inform. Empower – zwiększenie dostępu do informacji nt. szans rozwoju i mobilności

Największe europejskie sieci współpracy młodzieżowej (ERYICA, EYCA i Eurodesk) apelują do europejskich decydentów o podjęcie działań ukierunkowanych na lepsze informowanie młodych ludzi o możliwościach rozwoju i mobilności.


Skutki Brexitu dla unijnego budżetu

- Wynik brytyjskiego referendum może mieć negatywny wpływ na budżet UE w 2017 roku, ale Parlament Europejski pracuje nad tym, by temu zapobiec - zapewnia Jens Geier (S&D, Niemcy), poseł sprawozdawca, przed głosowaniem w sprawie stanowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego planu finansowego UE.


strona aplikacji.

Śledź prace Parlamentu Europejskiego przez internetową aplikację

Parlament Europejski przygotował aplikację, dzięki której można na bieżąco śledzić proces legislacyjny m.in. w takich obszarach jak rynek pracy, wzrost, inwestycje czy gospodarka cyfrowa.


flaga UE.

Walka z nieuczciwym handlem priorytetem Komisji Europejskiej

Unijne zasady ochrony handlu wymagają pilnej aktualizacji – deklaruje szef KE Jean-Claude Juncker.


grafika Open Days.

Zakończył się Europejski Tydzień Miast i Regionów

W dniach 10 do 13 października br. w Brukseli odbywał się Europejski Tydzień Regionów i Miast.


rzemieślnik przy pracy.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

Wielkimi krokami zbliża się pierwsza edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – konferencje, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty poświęcone edukacji zawodowej w Europie odbywać się będą w dniach 5-9 grudnia br.


szczyt regionów 2016

Szczyt Regionów ws. przyszłości europejskiej polityki spójności po 2020 r.

28 września br. w Brukseli z inicjatywy Erwina Prölla, Gubernatora Regionu Dolnej Austrii, odbył się szczyt przedstawicieli regionów europejskich, którzy podpisali deklarację pt. „Silna i odnowiona polityka regionalna dla wszystkich regionów po 2020 r.”.


monety i banknot euro.

Cel: łatwiejszy dostęp do funduszy strukturalnych

Uproszczenia przy zwrocie poniesionych wydatków, wprowadzenie e-administracji, łączenie źródeł finansowania oraz ujednolicenie procedur - to propozycje UE ukierunkowane na ułatwienie firmom dostępu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.


Wizyta w Eindhoven

”Dobre praktyki w inteligentnym oświetleniu”, taki był temat przewodni wizyty studyjnej organizowanej przez Samorządowe Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza w dniach 20 i 21 września 2016 roku w Eindhoven.


plakat Polish Design.

Projektanci z Kujawsko-Pomorskiego zaprezentowali się w Brukseli

Trójka designerów z naszego regionu wzięła udział w premierowej edycji festiwalu Polish Design Island w Brukseli.


Time to Move – czas na zmianę

Sieć Eurodesk przy wsparciu finansowym programu Erasmus + organizuje kampanię ukierunkowaną na promocję  edukacyjnej oraz zawodowej mobilności wśród młodych Europejczyków.


50 koncepcji dla lepszej przyszłości

Parlament Europejski opublikował na swojej stronie broszurę "Shaping Europe: 50 ideas for a better future", będącą podsumowaniem Europejskiego Wydarzenia Młodzieżowego (EYE2016).


flagi UE i Wlk. Brytanii

Warunki Brexitu zależą od Wlk. Brytanii

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, uważa, że warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez Wlk. Brytanię zależą w całości od Wyspiarzy.


polna droga, dłoń i szybka.

Unia dla ochrony środowiska

Niemal 7 na 10 Europejczyków oczekuje od Unii większego zaangażowania w zakresie ochrony środowiska – wynika z najnowszych badań Eurobarometru.


jabłka i książki.

Program Erasmus + pod lupą.

Komisja Europejska rozpoczęła badanie oddziaływania programu Erasmus+ na europejską edukację.


ludzie na dworcu.

Więcej Unii dla walki z bezrobociem

Obecne bezrobocie w Unii wynosi 8,6%. Sondaż Eurobarometru wskazuje, że 77% Europejczyków oczekuje w kwestii walki z tym zjawiskiem większego zaangażowania UE.


zdjęcie kominów.

Cel – redukcja CO2

Transport, budownictwo, rolnictwo, odpady, użytkowanie gruntów i leśnictwo –do 2030 roku te sektory, mają obniżyć poziom emisji CO2 o 30 procent. Pakiet środowiskowy przyjęty przez Komisję Europejską  zakładają także różny ciężar zobowiązań w zależności od kraju członkowskiego - w przypadku Polski wynosi on 7 proc.


grafika projektu.

Nowa narracja dla Europy

Komisja Europejska zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „New Narrative for Europe”, mającym na celu wyznaczenie nowych pomysłów, opinii i perspektyw dla Unii Europejskiej.


Innowacyjna Unia

Pod względem innowacji Unia Europejska dogania Japonię i USA. Liderem wśród krajów UE okazała się w tym sektorze Szwecja, Polska natomiast określana jest mianem kraju „umiarkowanie innowacyjnego”.


klawiatura i znak zapytania.

Cel – zwiększenie cyberbezpieczeństwa

Pierwsze w historii partnerstwo publiczno-prywatne w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego zostało podpisane między Komisją Europejską oraz firmami reprezentującymi sektor usług informatycznych. Wartość porozumienia to prawie 2 miliardy euro.


jabłko na książkach.

Erasmus+ na Wyspach na razie bez zmian

Brytyjska administracja uspokaja krajowych i zagranicznych studentów – Zjednoczone Królestwo będzie nadal wywiązywać się z unijnych obowiązków, w tym także tych dotyczących wymiany osób w ramach programu Erasmus+.


latające balony na tle nieba

Gwarancje dla kultury

Uruchomiony przez Komisję Europejską i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) system poręczeń zapewni małym i średnim firmom sektora kultury wsparcie na realizację przedsięwzięć kreatywnych.


młodzi ludzie.

Internetowe konsultacje z Komisarzem UE

Komisarz UE ds. młodzieży Tibor Navracsics zaprasza do wzięcia udziału w on-linowych konsultacjach dotyczących aktywizacji młodych ludzi w sferze działalności społecznej. Konsultacje są elementem inicjatywy „One million young people initiative”.


flaga ue.

Brexit staje się faktem

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mimo sondażowych wyników wskazujących początkowo na wygraną euroentuzjastów, staje się rzeczywistością. Za opuszczeniem Unii opowiedziało się 51,9% obywateli Zjednoczonego Królestwa.


Konferencja : Porozumienia handlowe Unii Europejskiej w praktyce- sprawić, aby handel pracował dla Ciebie

Europejski Komisarz do Spraw Handlu Cecilia Malmström będzie gospodarzem konferencji „ Porozumienia handlowe Unii Europejskiej w praktyce- sprawić  aby handel pracował dla Ciebie”.


Sesja plenarna Komitetu Regionów

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy dziś i jutro (15 i 16 czerwca) w Brukseli w sesji plenarnej europejskiego Komitetu Regionów. Gremium zbiera się po raz 118.


Polska liderem pozyskiwania środków z programu Horyzont 2020 wśród krajów nowej Unii

136 mln euro pozyskały dotychczas polskie instytucje realizujące projekty w ramach programu Horyzont 2020. Jesteśmy liderem wśród krajów nowej Unii. Wciąż jednak daleko nam do tzw. starej piętnastki.


stetoskop.

Światowy Szczyt Zdrowia czeka na młodych dziennikarzy

Do 14 lipca trwa konkurs adresowany do młodych dziennikarzy zajmujących się tematyką medyczną.


urządzenia elektroniczne - komputer, tablet, telefon.

Parlament Europejski pracuje nad jednolitym rynkiem cyfrowym

Pakiet propozycji dotyczących rozwoju rynku cyfrowego w Unii Europejskiej trafił pod obrady Parlamentu Europejskiego.


kobieta pracująca przy komputerze.

Ekonomia dzielenia się - wytyczne Komisji Europejskiej

Airbnb czy Uber to doskonale znane przykłady firm modelu ekonomii dzielenia się. Komisja Europejska chce by podmioty tej sfery biznesu były promowane i rozwijane w sposób odpowiedzialny.


osoby pracujące przy stole.

Znaczące środki dla firm społecznych

Dzięki porozumieniu podpisanemu między Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) i Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA (TISE) podmioty sektora przedsiębiorczości społecznej mogą liczyć na 8 mln euro wspracia.


osoba w garniturze.

Nowe zasady współpracy grup ekspertów z Komisją Europejską

Grupy ekspertów, działające w charakterze doradczym i zapewniające zewnętrzną wiedzę specjalistyczną Komisji Europejskiej, będą z nią współpracować na nowych zasadach.


Stoisko promocyjne Województwa w Bruskeli.

Kujawsko-Pomorskie promowane w Brukseli

28 maja br. Województwo Kujawsko-Pomorskie było promowane w Europejskim Komitecie Regionów oraz budynku Justus Lipsius, głównej siedzibie Rady Unii Europejskiej.


osoba pisząca na laptopie

Parlament Europejski wzywa do renegocjacji umowy Privacy Shield

Parlament Europejski przyjął rezolucję, domagając się od Komisji Europejskiej powtórnych negocjacji umowy dotyczącej ochrony danych osobowych Europejczyków na amerykańskich serwerach komputerowych.


Corina Cretu.

Spotkanie z Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej

17 maja br. doszło do spotkania pomiędzy brukselskimi przedstawicielstwami europejskich regionów a Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Coriną Crețu.


ludzie na dworcu.

Komisja Europejska o przestrzeganiu praw podstawowych

Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie ze stosowania Karty praw podstawowych  – dokumentu zawierającego katalog fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich w Unii Europejskiej.


Ostatnia prosta przed referendum o Brexicie

Polityka Wielkiej Brytanii dynamicznie zwróciła się z kampanii wyborczej do samorządów lokalnych ku kampanii referendalnej. Brytyjczycy już 23 czerwca podejmą decyzję, czy pozostaną w UE, czy też opuszczą Wspólnotę.


logo komisji europejskiej.

Komisja Europejska przekazała zalecenia gospodarcze dla państw członkowskich

Wytyczne na okres najbliższych 12-18 miesięcy dotyczą zachowania równowagi makroekonomicznej, zwiększenia inwestycji, wdrażania reform strukturalnych i prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej.


Platformy Inteligentnej Specjalizacji – Dni Informacyjne

Działania promocyjne

W dniach 11 i 12 maja odbyły się dwa spotkania informacyjne na temat inteligentnej specjalizacji: sektora spożywczego i przemysłowego. Platformy mają na celu wspieranie priorytetów Unii Europejskiej i  Planu Inwestycyjnego dla Europy.


kobieta przy komputerze.

UE chce zostać światowym liderem cyfryzacji

Gospodarka oparta na cyfryzacji, zapewnienie nowoczesnych usług w chmurze obliczeniowej oraz rozwój światowej klasy infrastruktury danych naukowych to założenia strategii Unii Europejskiej w dziedzinie postępowych technologii komputerowych.


młodzi ludzie.

Unia rozmawia z młodzieżą

Konsultacje z młodymi ludźmi z całej Europy, dyskusja o zwiększeniu ich udziału w życiu publicznym oraz umożliwienie rozwoju ich kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich to cele Usystematyzowanego Dialogu między instytucjami unijnymi i młodzieżą.


zdjęcie biurowca.

Rejestr przejrzystości poprawi relacje unijnych instytucji i grup lobbingowych

Do 1 czerwca potrwają konsultacje nt. rejestru przejrzystości mającego pozytywnie wpłynąć na czytelność relacji między instytucjami UE a przedstawicielami grup interesów.


warzywa.

Dzień informacyjny i spotkania partnerskie w obszarze „Bezpieczeństwo żywnościowe”

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej zaprasza na dzień informacyjny „Bezpieczeństwo żywnościowe”, który odbędzie się 28 czerwca br. w Brukseli.


pracownik budowlany.

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy

„Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” to nazwa kampanii realizowanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. 


flaga UE.

Dzień Europy

Dokładnie 66 lat temu podpisany został dokument nazwany "Deklaracją Schumana", który symbolicznie rozpoczął proces integracji europejskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dziś uroczysty Dzień Europy.


Konferencja na temat bioekonomii

Bioekonomia- wyzwania dla regionów- w kontekście Platformy Wymiany Wiedzy

28 kwietnia 2016 roku w Komitecie Regionów odbyła się konferencja „  Bioekonomia- wyzwania dla regionów- w kontekście Platformy Wymiany Wiedzy”.


Warsztaty Master Class w ramach Open Days 2016

Ruszył nabór na warsztaty Master Class  organizowane co roku w ramach Open Days - Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2016, który  odbędzie się pomiędzy 10 a 13 października w Brukseli


Green Week 2016

Green  Week 2016, największa, coroczna konferencja poświęcona europejskiej polityce ochrony środowiska, odbędzie się od 30 maja do 3 czerwca 2016 r.  Temat przewodni tegorocznej edycji Gren Week to "Inwestowanie w zieloną przyszłość".


Osoba odnaiwjąca obraz

Erasmus+ Młodzież - Wolontariat Europejski

Wolontariat Europejski umożliwia osobom w wieku od 17 do 30 lat podjęcie pracy społecznej za granicą. Trwa od 2 do 12 miesięcy.


Osoby pracujące przy komputerze.

Praktyki w Radzie Unii Europejskiej

Każdego roku Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej oferuje praktyki płatne, praktyki niepłatne oraz praktyki zarezerwowane dla urzędników państwowych.


elektrownia atomowa

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza na warsztaty

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza potencjalnych beneficjentów programu Horyzont2020 w obszarze Energii i Euratomu na dwudniowe warsztaty dot. przygotowania wniosków.


osoby pracujące przy stole.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE - spotkanie i warsztaty

KPK zaprasza na spotkanie "Bezpieczna, czysta i efektywna ENERGIA” oraz warsztaty otyczące programu Horyzont2020 w obszarze Energia i Euratom. 


logo Komisji Europejskiej

Konsultacje w sprawie Programu Pracy dla Środowiska

Komisja Europejska prowadzi konsultacje w sprawie Programu Pracy dla wyzwania Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce na lata 2018-2020.


Spotkania brokerskie konkursów transportowych programu Horyzont 2020 na 2017 rok

22 marca upływa termin rejestracji na spotkania brokerskie konkursów transportowych na 2017 rok programu Horyzont 2020.


logo Parlamentu Europejskiego.

Staże w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski oferuje kilka opcji odbycia stażu w Sekretariacie Generalnym w celu zapewnienia młodym ludziom możliwości odbycia szkolenia zawodowego i zdobycia wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego i jego działalności.


zdjęcie dokumentów w sali plenarnej parlamentu.

Instytucje UE za tworzeniem lepszego prawa

Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zawarły porozumienie w sprawie lepszego planowania, wyższej jakości i przejrzystości procesu tworzenia prawa.


osoba wykonująca zdjęcie z aparatu

Europejskie Wydarzenie Młodzieżowe - warsztaty dla dziennikarzy

Osoby między 18 a 30 rokiem życia ,chcące sprawdzić się w dziennikarstwie, mają szansę dołączyć do grupy ponad 100 reporterów relacjonujących Europejskie Wydarzenie Młodzieżowe (EYE).