Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisu    Zamknij x

Dzień Europy

Dokładnie 66 lat temu podpisany został dokument nazwany "Deklaracją Schumana", który symbolicznie rozpoczął proces integracji europejskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy dziś uroczysty Dzień Europy. 

9 maja 1950 roku w Paryżu Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych)  zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która miała zapobiegać kolejnym konfliktom zbrojnym.

Plan Schumana zakładał utworzenie ponadnarodowej instytucji sprawującej zarząd nad europejską produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali podpisano w Paryżu w 1951 roku. Plan Schumana uważa się za impuls, który dał początek dzisiejszej Unii Europejskiej.

 

Tegoroczne obchody

Aby uczcić Dzień Europy, w maju instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Szereg wydarzeń promocyjnych organizowanych jest również w Państwach Członkowskich. 

Plan tegorocznych obchodów można znaleźć tutaj.

 

Źródło: www.europa.eu

Wróć