Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisu    Zamknij x

Platformy Inteligentnej Specjalizacji – Dni Informacyjne

przez Beata Skowrońska

Spotkanie informacyjne

W dniach 11 i 12 maja odbyły się dwa spotkania informacyjne na temat platform inteligentnych specjalizacji: sektora spożywczego i przemysłowego. Platformy mają na celu wspieranie priorytetów Unii Europejskiej i  Planu Inwestycyjnego dla Europy. Platformy  w swoim założeniu powinny zapobiegać powielaniu inwestycji, a także pomóc w możliwości znalezienia partnera projektowego.  Obie Platformy Agri Food i Industrial Modernisation, zostaną  oficjalnie otwarte 1 czerwca 2016 roku.

 

Inicjatywa Vangaurd

Podczas spotkania zaprezentowano Inicjatywę Vanguard, która rozpoczęła się jako projekt 11 regionów, a teraz w jego skład wchodzi aż 30 regionów. Incjatywa Vanguard „New Growth Through Smart Specialisation”  to unikalne porozumienie regionów zainicjowane w listopadzie 2013 roku. Ma ono ma na celu wsparcie rozwoju przemysłu w Unii Europejskiej dzięki współpracy  w obszarach inteligentnej specjalizacji. Inicjatywa ta obejmuje  obecnie 30 wysoko uprzemysłowionych regionów Unii Europejskiej, w tym  dwa z Polski: województwo śląskie i małopolskie. Skierowane jest głównie do regionalnych instytucji badawczych, parków technologicznych, instytucji  gospodarczych i klastrów.

Wróć