Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisu    Zamknij x

UE przeciw marnowaniu żywności

88 milionów ton rocznie – tyle żywności marnują mieszkańcy Unii Europejskiej. Statystycznie to średnio 173 kg na osobę. Unia chce drastycznie ograniczyć tę ilość poprzez regulacje unijnej gospodarki odpadami.

 

Marnotrawstwo na każdym etapie obrotu żywnością

Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że żywność marnowana jest na każdym etapie obrotu – produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji. Najwięcej odpadów produkują konsumenci (ponad połowa). Wyrzucając żywność marnujemy również surowce użyte do jej wyprodukowania – wodę, energię, zasoby ludzkie. Niewykorzystana żywność odpowiada także za znaczną ilość uwolnionych do atmosfery gazów cieplarnianych.

 

Parlament Europejski chce przeciwdziałać temu zjawisku

“Unia Europejska – jako jedna z najbogatszych i najlepiej prosperujących wspólnot na świecie – ma moralny i polityczny obowiązek, żeby ograniczyć ogromne ilości żywności marnowane każdego roku” –Biljana Borzan (S&D, Chorwacja)

PE poprzez regulacje prawne, chce usprawnić gospodarowanie odpadami w UE. Cel jest ambitny – ograniczenie marnotrawstwa żywności o połowę do roku 2030. Komunikat prasowy w tej sprawie można znaleźć na stronie instytucji.

 

Źródło: http://www.euractiv.pl

Wróć